Obróbka szkła - szlif i faza krawędzi

Bardzo często klienci pytają nas, jak wyglądać będzie krawędź elementu szklanego, który zostanie zamontowany we wnętrzu (lustro, kabina, czy balustrada), dlatego poniższym tekstem chcemy wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z obróbką krawędzi szkła. Jeśli zamawiasz lustro lub inny element szklany na wymiar, wycięcie odpowiednio zwymiarowanej formatki to pierwszy krok. Kolejnym jest odpowiednia obróbka krawędzi. Każda wycięta formatka szkła wymaga starannego wykończenia brzegów, aby przede wszystkim zapewnić bezpieczne użytkowanie, ale też podnieść walory estetyczne.

Szlifowanie szkła i luster

Szlifowanie szkła polega na maszynowym wygładzeniu ostrych krawędzi i mikro nierówności powstałych podczas jego krojenia. W efekcie krawędź szkła staje się gładka i błyszcząca, ale przede wszystkim również bezpieczna. Szlifowanie to jeden z podstawowych procesów obróbki tafli szklanych i luster, których krawędzie mają pozostać odsłonięte. Szlifowanie krawędzi jest niezbędne również w przypadku szkła, które w dalszym etapie będzie poddane procesowi hartowania.

Najczęściej używanym szlifem jest szlif trapezowy polerowany- tu krawędź szkła jest prosta z lekko ściętymi bokami. Szlif trapezowy nie rzuca się w oczy, dzięki czemu nie zdominuje szkła, ale bardzo dyskretnie uwydatni jego prosty, geometryczny kształt. Ten szlif stosujemy zarówno w lustrach wklejanych we wnęki czy naklejanych na ścianę, balustradach czy kabinach prysznicowych.

Czym się różni szlifowanie szkła od tępienia?

Tępienie szkła w przeciwieństwie do szlifowania, stosowane jest w przypadku elementów, których brzegi docelowo będą niewidoczne, np. w szybach czy lustrach umieszczanych w ramach, w szybach drzwiowych, we frontach szaf itp. Polega ono na zmatowieniu krawędzi tafli szklanej, dzięki czemu jej brzegi po prostu stają się gładkie. Krótko mówiąc, proces ten zapewnia głównie zminimalizowanie ryzyka skaleczenia w trakcie przenoszenia lub montażu szyby bądź lustra.

FAZOWANIE SZKŁA I LUSTER

Fazowanie szkła polega na ozdobnym szlifowaniu krawędzi szkła na określoną szerokość. Podczas tego procesu następuje załamanie powierzchni szkła, co skutkuje otrzymaniem ciekawego efektu wizualnego. Płaszczyzna załamująca światło na szlifie fazy nadaje elementom szklanym bardzo elegancki i stylowy wygląd.

Faza krawędzi może mieć różną szerokość- od 0,5 do 3 cm.

Fazowanie krawędzi stosuje się najczęściej w lustrach naklejanych na ścianę. Lustra z fazą idealnie wkomponują się we wnętrza w stylu glamour, ale nie tylko. Bardzo ciekawe efekty wizualne można osiągnąć zestawiając ze sobą mniejsze elementy luster z fazowanymi bokami. Daje to efekt rozproszenia światła i jest niezwykle oryginalnym wykończeniem wnętrza. Faza krawędzi może być także stosowana w innych elementach szklanych, np. frontach drzwiowych, szafach szklanych, a nawet w szkle do kabin prysznicowych.

Jeśli potrzebujesz elementy szklane na wymiar, skontaktuj się z nami: www.domoglass.pl

Oferujemy fachowe doradztwo i wykonanie luster, kabin prysznicowych, balustrad, drzwi i wiele innych.

Działamy na terenie: Warszawa, Piaseczno, Józefosław, Mińsk Mazowiecki i okolice.

Domo Glass Domo Glass
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM